Школярі І Природно-Заповідний Фонд
Основною ланкою охорони біорозмаїття та ландшафтного розмаїття України є Природно-заповідний фонд України (ПЗФ). Це ділянки суходолу і водного простору, природні комплекси яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність. Він охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду рослинного і тваринного світу, підтримання загального екологічного балансу. Розвиток заповідної справи є одним з найважливіших пріоритетів довгострокової державної політики України.
За роки незалежності площа природно-заповідного фонду України зросла більш ніж удвічі. Станом Нині показник заповідності – відношення площі всіх природно-заповідних територій до загальної площі України на 01.01.2013 становив 6,05 % і до його складу входили понад 7739 об’єктів загальною площею 3,74 млн га . Це, зокрема, 17 природних та 4 біосферних заповідники, 19 національних природних парків, 45 регіональних ландшафтних парків, 3078 пам'яток природи, 2729 заказників, 616 ботанічних, зоологічних садів, дендропарків та парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, 793 заповідних урочища. Незважаючи на це, площа природно-заповідного фонду в Україні є недостатньою і залишається значно меншою, ніж у більшості країн Європи, де середній відсоток заповідності становить 15% .
Полтавщина розташована в центральній частині України в лісостеповій зоні з помірно-континентальним кліматом. ЇЇ загальна площа 28,75 тис. км2 (4,6% площі України). Починаючи з 1991 року в нашій стрімко зростає площа територій, які підлягають охороні, що сприяє реалізації державної природоохоронної стратегії.
Станом на 01.01.2012 природно-заповідний фонд області налічує 384 територій та об’єкти загальною площею 142426,8715 га, що складає 4,95 % від загальної площі області, з них 29 – загальнодержавного значення. До 2015 року в області передбачено збільшення площі заповідних територій до 6 -7 % (до 200 тис.га). Для виконання цієї програми необхідно щорічно створювати заповідні об'єкти на площі 7 тис. га. Питання досить складне, бо не всі керівники держлісгоспів, сільських рад та с/г підприємств розуміють важливість розвитку заповідної справи в згідно з вимогами ЄС.
Значний вклад у розширення екомережі області вносить група науковців Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка на чолі з кандидатом біологічних наук, доцентом, завідувачем кафедри екології та охорони довкілля Стецюк (Смоляр) Наталією Олексіївною. Не шкодуючи часу і сил вони допомагають розбудовувати екологічну мережу у всіх районах нашої області. Важливе значення має пропаганда знань з питань формування екомережі, залучення громадськості до виконання Загальнодержавної програми.
Яке відношення до проблем збільшення площ природно-заповідного фонду може мати шкільна молодь? Якщо ви любите природу і не байдужі до проблем збереження рідкісних видів рослин і тварин, зокрема, і природних ландшафтів, в цілому, то можете взяти участь і внести реальний вклад в розширення екологічної мережі рідного краю. Що для цього потрібно?
1) Визначитись із територіями, які ви будете досліджувати. Це може бути як вже діюча одиниця природно-заповідного фонду (заказник, регіональний ландшафтний парк) з прилеглими територіями, що не входять до її складу так і будь-яка територія малоцінна з господарської точки зору ( болота, заплавні луки, пагорби, яри, долини річок і струмків.
2) Ознайомитись з визначеними територіями на картах (є у земельних відділах сільських рад чи інших органах місцевого самоврядування).
3) Ретельно вивчити на місцевості флору і фауну досліджуваних територій, виявити як представників типової природної рослинної для цього регіону так і тих, що підлягають охороні (види занесені до Червоної книги України та регіонально рідкісні види, що підлягають охороні на території вашої області). При потребі з усіх питань можна спитати поради у шкільного вчителя біології.
3) Ретельно вивчити на місцевості флору і фауну досліджуваних територій, виявити як представників типової природної рослинної для цього регіону так і тих, що підлягають охороні (види занесені до Червоної книги України та регіонально рідкісні види, що підлягають охороні на території вашої області). При потребі з усіх питань можна спитати поради у шкільного вчителя біології.
4) Результати спостережень потрібно записувати, фотографуйте рідкісні види.
5) За отриманими результатами можна написати наукову роботу Малої Академії Наук у секції екології (це не є обов’язковою умовою, яка б впливала на практичну діяльність, однак, розширить ваш кругозір, дозволить краще узагальнити матеріал, зробити вмотивовані висновки).
6) Зверніться на кафедру екології будь-якого вищого навчального закладу області і поділіться своїми дослідженнями і пропозиціями щодо розширення площ природно-заповідного фонду у вашій місцевості. Науковцями, буде написане наукове обґрунтування розширення чи створення заповідної території.
7) Зверніться до Державного сектора охорони природного навколишнього середовища (є у вашому, або сусідньому районі) і надайте зібрані вами матеріали.
7) Зверніться до Державного сектора охорони природного навколишнього середовища (є у вашому, або сусідньому районі) і надайте зібрані вами матеріали.
Звичайно, часу на таку діяльність потрібно багато. Але час проведений на природі буде цікавим для вас, крім того ваша діяльність буде надзвичайно потрібною і корисною. Про те, що школярі можуть досягати значних успіхів у справі розширення природно-заповідного фонду переконаємо вас на прикладі діяльності членів екологічного гуртка «Паросток», Малобудищанської школи, Зіньківського р-ну, Полтавської області.
Ботанічний заказник місцевого значення ”Котове“ оголошено рішенням Полтавської обласної ради від 27.10.1994 р. Він займав площу 200,6 га. У 2008 - 2010 роках членом екологічного гуртка «Паросток», випускником Малобудищанської школи 2010 року Кльоктою Олексієм було досліджено прилеглі до цього заказника території, знайдено кілька місць зростання рослин що підлягають охороні. Результати досліджень було передано на кафедру екології і охорони довкілля Полтавського Національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Завідувачем кафедри, кандидатом біологічних наук Смоляр Н. О. на основі дводенної експедиції в якій брали участь і гуртківці школи було зроблено наукове обґрунтування доцільності розширення площі ботанічного заказника «Котове». У листопаді 2011 року Полтавською обласною радою прийнято рішення про збільшення площі цього ботанічного заказника до 523,64 га. Тепер це найбільший об’єкт природно-заповідного фонду у Зіньківському районі. Знаходиться між с. Хижняківка і с. Малі Будища та смт Опішня. Це широколистяний ліс та унікальний лучно-болотний природний комплекс. Тут виявлені чисельні популяції 3-х рідкісних видів рослин, занесених до ”Червоної книги України“: двох лучно-болотних орхідей – зозулинця болотного та пальчатокорінника м’ясо-червоного (Orhsis incarnata), і косариків тонких (Gladiolus tenuis). Серед регіонально рідкісних рослин, які підлягають охороні на території Полтавської області, у заказнику зустрічаються вужачка звичайна (Ophyoglossum vulgatum), дзвоники персиколисті (Campanula persicifolia), первоцвіт весняний (Primula veris), оман високий (Inula helenium), валеріана висока (Valeriana exaltata), хвощ лісовий (Equisetum sylvaticum), кілька куртин конвалії звичайної (Соnvallaria majalis). Загалом в заказнику є 18 представників флори і фауни, що підлягають охороні, чисельна популяція реліктової рослини – хвоща великого, рідкісної на Лівобережжі.
Отже, за результатами досліджень школяра площа ботанічного заказника ”Котове“ зросла на 323,04 га, що більше за площу заказника у визначених раніше межах.
Три останні роки дослідженням гідрологічного заказника «Озеро «Лазьки» та прилеглих до нього територій займалась випускниця 2013 року Дядечко Ірина. Нею зроблено багато фотографій рослинного і тваринного світу рідного краю, деякі з яких розміщені на цьому та на інших сайтах.
Готуються документи для розширення площі дослідженого нею гідрологічного заказника.
Немає коментарів:
Дописати коментар